معمارانه

برای ارتباط بیشتر با جامعه معماران...دانشجویان و فارغ التحصیللان عزیز معمار

طرح معماران ایرانی علی  و مسعود افسرمنش رتبه نخست مسابقه بین المللی AIM در چین را کسب کرد.
لی افسرمنش، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی معماری دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد درباره طرح ارائه شده خود در این مسابقات اظهار داشت: مسابقه بین‌المللی AIM در حقیقت ایجاد جریان فرهنگی - طراحی آخرین بلوک کارخانه در چین است.

وی با بیان این‌که ساختمان‌های چند طبقه منطقه cable 8 واقع در منطقه مرکز تجاری پکن به منظور مجموعه کارخانه‌های تولیدات صنعتی در دوره صنعتی جمهوری خلق چین احداث شده است، گفت: این مجموعه به تازگی به انکوباتوری برای هنر و طراحی تبدیل شده است به طوری که هشت ساختمان از این مجموعه به loft space ، نمایشگاه و کارگاه‌های هنری تغییر داده شده و هر روزه میزبان هنرمندان و طراحان در زمینه‌های مختلف هنری است، با وجود این، مجموعه مذکور همچنان در تضاد شدیدی با بافت شهری توسعه یافته اطراف خود قرار دارد، چنانکه تنها چند بلوک شهری با ساختمان CCTV فاصله دارد، بنابراین سایت مورد نظر به دلیل این موقیعت حساس مکانی شاهد اولین مسابقه بین المللی AIM شده است.

افسرمنش با اشاره به مسابقه برگزار شده افزود: طراحان و شرکت‌کنندگان ضمن ارائه راهکارهایی برای ارتقا بخشیدن به مجموعه loft space باشد، آزاد بودند که بر اساس برنامه خود، بافت موجود را ارتقا داده و یا در اصل، طراحی جدیدی را معرفی کنند اما دغدغه اصلی برگزار کنندگان مسابقه -ZNA (دفتر طراحی معماری و شهرسازی واقع در بوستون) - هماهنگ کردن مجموعه با مقیاس شهری پکن بود.

افسرمنش در رابطه با پروسه طراحی این پروژه گفت: چندین ورودی به سایت به‌ عنوان ایستگاه‌هایی به سمت رامپ‌هایی که به عنوان سیرکولاسیون هستند هدایت می‌شود و دسترسی به فضاهای بالایی را تامین می‌کنند، طبقات نیز به شکل راهروهایی در اطراف void های بزرگ شکل می‌گیرند و تا بالا ادامه می یابند، هم‌چنین ستون‌های عظیم با قطر 3 متر تمام سازه و تاسیسات و دسترسی‌های عمودی را تامین می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت پوشش شیشه در آسمان با درخشش خاصی به ویژه برای مسافرانی که سوار بر هواپیما وارد پکن می‌شوند، خودنمایی می‌کند. همچنین نمای شهری را بوجود می‌آورد که در طول روز با تغییر انعکاس خورشید، شکل‌های گوناگونی را از خود به نمایش می‌گذارد. این پوشش کنسول چندمتری بر پیاده‌رو نیز احاطه دارد که به واسطه شفاف بودن، درون خود را به خصوص در شب به نمایش می‌گذارد.

در این مسابقه که بیش از 400 نمونه کار شرکت‌کنندگان از نقاط مختلف عرضه شده بود، مقام نخست به مسعود و علی افسرمنش رسید که با طراحی جدید در قالب ابر ساختار شیشه‌ای بر روی مجموعه قدیمی، ساختمان جدیدی را طراحی کرده‌اند.
 

پوشش سراسری شیشه ای و ورودی های متعدد ویژگی بارز طرح آن دو است. (محل پروژه: پکن)
 به تصاویر طرح برگزیده نگاه کنید.

تصویر طرح در کنار برج مشهور رم کولهاس در پکن:




برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگتر، روی آن ها کلیک کنید.